امروز :
جمعه - ۲۵ خرداد - ۱۴۰۳

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی خوشنویسی رضوی تا ۱۵ مهرماهمدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره ملی خوشنویسی تا ۱۵ مهرماه خبر داد.
«ناصر نبی‌زاده» اظهار داشت: جشنواره ملی خوشنویسی رضوی از سری برنامه های هفدهمین جشنواره بین المللی امام رضاعلیه السلام همزمان با آذرماه امسال در بیرجند برگزار می شود.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل بیت(علیهم السلام)، امام رضا (ع) و پدر بزرگوارشان حضرت امام موسی کاظم (ع) و گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار حوزه فرهنگ رضوی و کمک به انتشار گسترده تر این عرصه معنوی از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.
 
وی افزود: سبک زندگی اسلامی ایرانی با الهام از آموزه های سیره علمی و عملی زندگی امام رضا(ع)، احادیث و روایات حضرت امام رضا علیه السلام، اشعار و دل نوشته های شاعران و هنرمندان در حوزه فرهنگ رضوی و روایات منقول از معصومین علیه السلام در مورد حضرت امام رضا علیه السلام از جمله محورهای جشنواره ملی خوشنویسی رضوی است.

 به گفته نبی زاده، این جشنواره در دو بخش «ویژه اساتید انجمن که دارای مدرک استادی از انجمن خوشنویسان ایران می باشند و بخش سایر هنرمندان تا مدرک استادی» برگزار می شود.

وی «نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث و نقاشی خط» را از جمله قالب‌های جشنواره ملی خوشنویسی رضوی ذکر کرد و درخصوص مقررات شرکت در جشنواره گفت: اطلاع رسانی و فرآیند ثبت نام و ارسال اثر از طریق تارنمای شمس توس به نشانی khorasanjonobi.shamstoos.ir  و portal.shamstoos.ir انجام می شود.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه شرکت در جشنواره با ارسال حداکثر پنج اثر در هر بخش به آدرس اعلام شده امکان‌پذیر است، افزود: فایل آثار می بایست با فرمت jpg با حجم تقریبی یک مگابایت باشد.
به گفته وی، فایل‌های دیجیتالی که فاقد کیفیت باشند در مرحله انتخاب بررسی نخواهند شد و به صاحبان آثار منتخب مرحله نخست داوری برای ارسال اصل آثار و گزینش نهایی آثار برای حضور در نمایشگاه اطلاع رسانی خواهد شد.
 دبیر جشنواره ملی خوشنویسی رضوی ادامه داد: در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه، اصل اثر بدون قاب به همراه فرم تکمیل شده باید به نشانی دبیرخانه ارسال شود و آثار قاب شده به هیچ عنوان پذیرفته نخواهند شد.
 نبی زاده با تاکید بر اینکه آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره نباید دارای امضای صاحب اثر (در روی اثر) باشند، گفت: در شرایط مساوی آثاری در اولویت داوری قرار می گیرند که ارائه بهتری شامل (کاغذ دست ساز، تذهیب و پاسپارتوی بهتر) داشته باشند.

وی با بیان اینکه دبیرخانه از پذیرش و دریافت آثار به صورت لوله شده معذور است، افزود: اندازه آثار خوشنویسی ارائه شده به جشنواره با پاسپارتو (حاشیه) در ابعاد  50×35  یا 70×50 سانتی متر باشد و آثار نقاشی خط در ابعاد  70×50 یا 70× 100 باشد.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دبیرخانه جشنواره در قبال خسارات وارده به آثار از ناحیه پست، مسئولیتی ندارد و مسئولیت آثار صرفا و موکدا پس از دریافت و ثبت، بر عهده دبیرخانه است، خاطرنشان کرد: تاریخ خلق آثار می بایست بین سال‌های 97 تا 98 باشد و آثاری که پیش از این در جشنواره های خوشنویسی رضوی شرکت کرده باشند پذیرفته نخواهند شد.

نبی زاده با اشاره به اینکه اعلام وصول تصویر و همچنین اصل آثار راه یافته به بخش نهایی، از طریق پایگاه اینترنتی جشنواره portal.shamstoos.ir وkhorasanjonobi.shamstoos.ir   است، گفت: آثار رسیده به دبیرخانه پس از پایان مهلت اعلام شده یعنی 15 مهرماه، در جلسه داوری بررسی نخواهد شد و تصمیم گیری درخصوص هر رویداد، موضوع و مسئله پیش بینی نشده جشنواره، برای دبیرخانه جشنواره محفوظ است.

 وی خاطرنشان کرد: به تمامی هنرمندانی که آثارشان به مرحله نهایی راه یابد، گواهی شرکت در این جشنواره اعطا می شود و آثار راه یافته به بخش نمایشگاهی، در قالب بولتن چاپ خواهد شد.
وی گفت: اختتامیه این جشنواره همزمان با شب میلاد امام حسن عسکری علیه السلام (۱۳ آذر) در بیرجند برگزار می شود.

نوشتن دیدگاه

کد امنیتی
کدی را که مشاهده میکنید در کادر زیر وارد کنید